poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Rick Riordan- Kroniki rodu Kane- Czerwona Piramida

O serii: Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy Carter podróżuje po świecie ze swoim ojcem Juliusem Kane'em wybitnym egiptologiem bedącym jednocześnie członkiem tajemniczej organizacji, zwanej Domem Życia. Sadie natomiast mieszka w Londynie z rodzicami swej matki. Z ojcem i bratem ma ograniczony kontakt. Pewnej nocy jednak ojciec zabiera rodzeństwo do Muzeum Brytyjskiego na "eksperyment naukowy" eksperyment kończy się fiaskiem oraz uwolnieniem Egipskiego boga chaosu Seta, który porywa doktora Kane'a a dzieci zmusza do ucieczki. Wkrótce rodzeństwo odkrywa że budzą się wszyscy bogowie Egiptu a najgorszy z nich Set chce zniszczyć ich rodzinę. By go powstrzymać Carter i Sadie muszą podjąć podróz po świecie, podczas niej odkryją tajemnice ich rodziny a także swoje przeznaczenie, które na zawsze odmieni ich życie.

  ~  Jak on narzeka  ~ oznajmiła Izyda w mojej głowie.   ~ Wcale nie było tak źle.
  ~ Sadie

O książce: Gdy rodzeństwo Kane wybrało się wraz z ojcem do Muzeum Brytyjskiego nic nie zapowiadało katastrofy jaką wywołał nieudany eksperyment. Teraz dzieci muszą odnależć złego boga Seta w jego Czerwonej Piramidzie oraz pokonać go by uratować świat i swego ojca. Można by się zastanowić jak dwójka zwykłych dzieci ma osiągnąć taki cel. Otóż mogą gdyż tak naprawdę to nie  są zwykłymi dziećmi lecz Egipskimi magami w których żyłach płynie krew Faraonów. Carter i Sadie mają tylko miesiąc by nauczyć się władać nowo odkrytą mocą, wyruszyć w podróż podczas której spotkają innych Egipskich bogów jednych przyjaznych innych nie oraz zmierzą się z wieloma niebezpieczeństwami czychającymi po drodze a także odkryją że są kolejnymi wcieleniami bogów Carter-króla bogów Horusa a Sadie- królowej Izydy. Czy rodzeństwo odnajdzie na czas Czerwoną Piramidę? Czy poskromią zamieszkujacych w nich bogów? Czy opanują nowe zdolności? Czy uratują świat i ojca? Czy przeżyją? No i czyn zajmuje się legendarny Dom Życia? Odpowiedzi znajdziecie w książce.


Kiedy otrzymałem Czerwoną Piramidę poczułem niepokój, spowodowany tym czy powieść mnie zadowoli miałem co do tego duże obawy ponieważ jestem znawcą kultury Egipskiej znam większość ich legend oraz wierzeń także te o Domu Życia. Wiec z oczywistych względów obawiałem się niezgodności wierzeniowych i kulturowych, ku mojej ogromnej radości nic takiego się nie zdarzyło, powieść napisana jest bardzo ciekawie, akcja toczy się szybko a fabuła jest bardzo rozbudowana, jednoczesnie autor wiernie trzyma się wierzeń i legend państwa Egipskiego od czasów V dynastii.Wszyscy przedstawieni przez niego bogowie wyglądają i zachowują się tak jak powinni niektórzy z nich jak np. Horus. Są nawet przedstawieni w dwóch postaciach ludzkiej i zwierzęcej. Również organizacja zwana Domem Życia przedstawiona jest w powieści bardzo dokładnie, oznaczona symbolami z egipskich legend i zajmująca się dokładnie tym samym co w owych legendach, za co należą się wielkie gratulacje autorowi. 
Książka pisana jest w formie nagrania co sprawia że czytelnik ma wrażenie jakby bohaterowie byli wciąż w niebezpieczeństwie lub przed nim umykali. 
Narracja prowadzona jest przez dwie niezależne postacie Cartera i Sadie. Ich rozdziały przeplatają się miedzy sobą, ale jednocześnie są w siebie wpasowane tak że nie widzi się różnicy pomiedzy ich narracją, co według mnie jest znakomitym pomysłem. Bohaterowi są bardzo ludzcy, mają świetne poczucie humoru a ich dialogi potrafią zwalić z nóg. Odczówają oni również ludzkie uczucia takie jak strach, radość, gniew, co sprawia że bardzo łatwo się z nimi utożsamić. 
Podsumowując Czerwona Piramida jest książką bardzo ciekawą zarówno dla ludzi szukających ciekawych przygód jak i miłośników starożytnego Egiptu dla których powinna być to pozycja obowiązkowa.


Moja Ocena 9/10

Autor: Rick Riordan
Tytuł: Czerwona Piramida
Seria: Kroniki Rodu Kane
Tłumacz: Agnieszka Fulińska
Liczba stron: 540
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 23 Luty 2011

Polecam:

1 komentarz:

  1. No po pierwsze to musisz sprawdzać tekst kilka razy by nie bylo żadnych literówek i błędów ;) Po drugie jakoś krótko Ci to wyszło i w mało czym sie naprawdę zagłębiłeś i trochę mało opisałeś poszczególne aspekty książki. Poza tym recenzja coś mi przypomina, jakbym juz gdzieś takie czytała. Dopiero zaczynasz i powinieneś jeszcze trochę nad tym popracować i poszukać takiego swojego stylu pisania recek. Ale poza tym nie jest źle :D No i powodzenia w ogóle :D no a ksiazkę po protu kocham ! :D

    OdpowiedzUsuń