niedziela, 18 marca 2012

Dan Burstein, Arne De Keijzer, John-Henri Holmberg-Dziewczyna z tatuażem. Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium

 O książce: Pierwszy przewodnik po fascynującym świecie najchętniej czytanych i najbardziej dyskutowanych powieści kryminalnych ostatniego dziesięciolecia. Doświadczony duet autorski, który stoi za bestsellerowymi leksykonami rozwiewającymi tajemnice książek Dana Browna, przy pomocy wieloletniego przyjaciela pisarza zebrał w jedną całość elementy układanki, jaką jest zagadka niezwykłej popularności thrillerów szwedzkiego pisarza Stiega Larssona. Ukazująca się w momencie premiery amerykańskiej ekranizacji pierwszego tomu serii, filmu pt. Dziewczyna z tatuażem w reż. Davida Finchera, z Danielem Craigiem i Rooney Marą w rolach głównych, książka zawiera teksty różnych autorów, wnikliwe komentarze i interesujące wywiady, które pozwalają zrozumieć skomplikowane postaci Lisbeth Salander, Mikaela Blomkvista i samego Stiega Larssona oraz poznać genezę najważniejszych wątków jego twórczości, w tym jej konteksty związane z przemocą wobec kobiet, neonazistami i szwedzką polityką. Wciągający, zaskakujący, nieco prowokacyjny, ale satysfakcjonujący intelektualnie niezbędnik dla wszystkich czytelników i widzów trylogii Millenium.
Publikację wzbogacają wkładka ilustracyjna oraz plan Sztokholmu z miejscami ważnymi dla powieści i ich autora.

Muszę przyznać że przewodnik rozczarował mnie. ponieważ jest wykonany troszkę niedbale i tak jak by na szybko co utrudnia czytanie i czasem denerwuje gdy co jakiś czas przewija się ten sam wątek, jednak mimo tego muszę przyznać iż jest on całkiem sporym kompendium wiedzy o świecie stworzonym przez Stiega Larssona a także o nim samym. W przewodniku znajduje się wiele świetnych zdjęć oraz artykuły  lub ich fragmenty co jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę i świetnie dopełnia cały przewodnik który mimo niedociągnięć po pewnym czasie nawet mnie zainteresował oraz pogłębił moją wiedzę o świetnym człowieku jakim był pan Larsson...

Przewodnik napisany jest trudnym czasem dość męczącym językiem, jednak pomimo to jest bardzo ciekawy i doskonale oddaje zawarte w nim informacje. Również okładka książki jest bardzo dobrze dobrana bo co może lepiej oddać nastrój trylogii Milenium niż zdjęcie słynnego tatuażu Lisbeth :)

Podsumowując: Mimo lekkich niedociągnięć przewodnik mogę polecić wszystkim tym którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Trylogii Milenium i jej autorze Stiegu Larssonie :)

Moja Ocena: 7,5/10


Autor: Dan Burstein, Arne De Keijzer, John-Henri Holmberg
Tytuł: Dziewczyna z tatuażem. Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium
Seria: ------
Tłumacz: Małgorzata Słabicka
Liczba stron: 415
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 11.01.2012

Polecam:


,,Dziewczyna z tatuażem. Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium" Otrzymałem od Wydawnictwa Bukowy Las Dziękuję Bardzo:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz