czwartek, 5 lipca 2012

Christiane F- My, dzieci z dowrca Zoo

O książce:  Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego.

 Christiane F. jako dwunastoletnia dziewczynka zaczęła palić haszysz, mając trzynaście lat sięgnęła po heroinę...

Po tę książkę pierwszy raz sięgnąłem w wieku 13 lat. Powracałem do niej kilkukrotnie i powracał będę. Jest to powieść będąca wciąż na czasie, ponieważ porusza problemy nękające także dzisiejszą młodzież na świecie która wciąż ma problem z narkotykami. Szokujący jest również fakt że jest to prawdziwa relacja 15 letniej wtedy narkomanki i prostytutki, a zamieszczone w książce prawdziwe zdjęcia ukazują grozę nałogu jakim jest heroina oraz narkomania w ogóle, książka porusza też inne problemy takie jak kłótnie rodzinne i odrzucenie przez społeczeństwo, to właśnie popchnęło 12 letnią wtedy Christiane w nałóg jakim były miękkie narkotyki takie jak Haszysz czy kwas a w późniejszym etapie w twarde takie jak Heroina . Trudno tutaj mówić o bohaterach jako takich gdyż mamy tu do czynienia z postaciami w pełni realnymi ja ze swojej strony staram się nie oceniać nikogo z nich ani Detlefa ani Christiane czy Babsi lub Stelli, podziwiam jedynie wytrwałość i siłę Christiane do walki z nałogiem oraz systemem prawnym który utrudniał jej wyjście z niego, czy jej się udało i jak to przebiegało dowiecie się z treści tej powieści...

Nie można mówić o warsztacie autorki gdyż jest to przeredagowane do druku nagranie z kilkunastogodzinnego wywiadu udzielonego przez Christiane panom Kaiowi Hermannowi oraz Horstowi Rieckowi na początku roku 1978 gdzie dziennikarze ci spotkali ją gdy była świadkiem przeciwko pedofilowi który sypiał z młodymi narkomankami płacąc im za usługi heroiną.

Podsumowując: "My, dzieci z dworca zoo" mogę polecić każdemu od 12 lat wzwyż ponieważ każdy znajdzie w tej powieści coś dla siebie :)

Moja Ocena: 10/10


Autor: Christiane F
 Tytuł: My, dzieci z dworca zoo
 Seria: -----------
  Tłumacz: Ryszard Turczyn
  Liczba stron: 230
  Wydawnictwo: Iskry
 Data wydania: 10.08.1999

Polecam:

Wydawnictwo Iskry

"My, dzieci z dworca zoo" Otrzymałem od Wydawnictwa Iskry Dziekuje Bardzo :)

1 komentarz: