poniedziałek, 8 października 2012

Janusz Tazbir-Od Sasa do Lasa

O książce: Od sasa do lasa to zbiór artykułów i szkiców historycznych obejmujących trzy obszary badań profesora Janusza Tazbira.
 Pierwszy to istniejący od dawna proceder tworzenia i wykorzystywania falsyfikatów historyczno-literackich – rzekomych pamiętników, listów i relacji. Na ogół były to dzieła historyków i pisarzy zafascynowanych przeszłością do tego stopnia, że podejmowali próby opisu przeważnie wymyślonych sytuacji w językowej i stylistycznej manierze Polaków z minionych epok. Cykl drugi obejmuje studia nad kulturą sarmacką poprzez analizę dorobku kronikarskiego i badawczego autorów takich jak: Jędrzej Kitowicz, Władysław Łoziński, Aleksander Brückner, Jan Stanisław Bystroń czy Stanisław Wasylewski. W trzeciej części książki profesor Tazbir przypomina biografie i dorobek swych ulubionych autorów, m.in. Jana Potockiego, Henryka Rzewuskiego, Józefa Korzeniowskiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Dąbrowskiej.
 Wnikliwa analiza, błyskotliwy styl i polemiczna pasja Autora nadaje prezentowanym tekstom, oprócz walorów poznawczych, cechy najwyższej jakości prac popularyzujących historię narodową.

Książka jest źródłem bogatej wiedzy historycznej i porusza jej wiele akcentów, i ścieżek co pozwala lepiej poznać historię naszego narodu oraz odróżnić prawdę historyczną od fikcji i mitów co pozwoli lepiej zrozumieć ten okres naszej historii. Książka napisana jest dość ciężkim językiem ale uważam że każdy kto lubi historię a zwłaszcza opisywany jej okres powinien sięgnąć po tę pozycję, innym niestety ją odradzam gdyż nie znajdą w niej prawie nic co by ich zainteresowało, jednakże może warto po nią sięgnąć i samemu ocenić czy jest warta dogłębnego zbadania ;)


   Moja Ocena: 8/10

 Autor: Janusz Tazbir
  Tytuł: Od Sasa do Lasa
  Seria: -------
  Tłumacz: Janusz Tazbir
  Liczba stron: 500
  Wydawnictwo: Iskry
  Data wydania: 08.11.2011
 

Polecam:
Wydawnictwo Iskry

,,Od Sasa do Lasa" Otrzymałem od Wydawnictwa Iskry Dziękuję Bardzo:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz