czwartek, 15 grudnia 2011

Sven Hassel-Karny Batalion Wehrmachtu-Królestwo Piekieł Powstanie Warszawskie

O książce: Warszawa rzuca wyzwanie okupantowi, szukając odwetu za kilka lat upokorzeń i mordów. Hitlerowcy postanawiają utopić ją w morzu krwi i zetrzeć z powierzchni ziemi, aby kolejne pokolenia wspominały ze zgrozą to, co się stało. Otwierają więc drzwi do Królestwa piekieł...
Karny batalion Wehrmachtu zostaje przerzucony z frontu wschodniego do okupowanej stolicy Polski, w której szaleje demoniczny Oskar Dirlewanger, Oberführer SS, znany ze swego sadyzmu i bezwzględności. Naziści, zdając sobie sprawę, że wojna jest już przegrana, nie mają nic do stracenia i pogrążają się w szaleństwie zabijania.


Sven Hassel jest Duńczykiem, w czasie II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do armii niemieckiej. Służył jako kierowca czołgu w liniowej jednostce pancernej. Podjął nieudaną próbę dezercji, za co został przeniesiony do karnej jednostki frontowej Wehrmachtu. Walczył na wszystkich frontach oprócz afrykańskiego, dosłużył się stopnia porucznika, a po wojnie trafił do niewoli radzieckiej. Napisał czternaście powieści, które zostały przetłumaczone na 25 języków i wydane w nakładzie przeszło 50 milionów egzemplarzy.


Fabuła w tej książce jest bardzo ciekawa i ukazuje cały tragizm powstania warszawskiego oraz okrucieństwa nazistów którzy postanawiają zrównać miasto z ziemią. Po raz kolejny Sven Hassel ukazuje nam prawdziwe oblicze wojny oraz daje prawdziwą i pamiętną lekcję polskiej historii. W powieści występują liczne zwroty akcji co sprawia że czyta się ją z prawdziwym zaciekawieniem i czasami szacunkiem dla autora...

Bohaterami powieści są ludzie z karnego batalionu których losy śledzimy z ogromnym zaciekawieniem i często podziwem. To właśnie bohaterowie powieści, barwni, nietuzinkowi, świetnie wykreowani i scharakteryzowali przez pisarza, stanowią największy atut powieści. Doskonale wpisują się w jej klimat i wojenny koloryt.
Wraz z nimi bierzemy udział w ciężkich walkach toczonych na terenie naszego kraju, oglądamy dramat powstania warszawskiego, zagładę stolicy i jej mieszkańców.
„ Nie było już nic do zniszczenia, wszystko zostało spalone. Pozostali mieszkańcy byli mordowani, zaś ocalałe budynki wysadzono w powietrze”.
 Książka jest świetnie napisana, posiada prosty mocno nacechowany emocjami ( co oczywiście zrozumiałe) język, wzbogacony typowymi żołnierskimi określeniami i nie stroniący od wulgaryzmów. Charakteryzuje się ogromnym realizmem, znajomością historycznych wydarzeń i realiów II wojny światowej. Ma świetne dialogi, ciekawą fabułą, zaś napięcie utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony.

Podsumowując jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii ale również zwykli ludzie pragnący dobrej książki nie poczują się zawiedzeni:)

Moja Ocena: 9,5/10

Autor:Sven Hassel
Tytuł: Królestwo Piekieł Powstanie Warszawskie
Seria: Karny Batalion Wehrmachtu
Tłumacz: Joanna Jankowska
Liczba stron: 350
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania:27.10.2011

Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica

,,Królestwo Piekieł Powstanie Warszawskie" Otrzymałem od Instytutu Wydawniczego Erica Dziękuję Bardzo:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz