czwartek, 29 grudnia 2011

Heike B. Gortemaker-Ewa Braun Na Dworze Fuhrera

O książce: Intrygująca, bestsellerowa biografia towarzyszki życia Adolfa Hitlera. Heike Görtemaker obala stereotyp naiwnej blondynki i kreśli portret Ewy Braun jako silnej kobiety mającej większy wpływ na decyzje polityczne Hitlera, niż dotychczas zwykło się uważać. Autorka przedstawia historię życia Braun w szerszym kontekście, tak by czytelnik zyskał wgląd nie tylko w prywatność Hitlera, ale również w życie codzienne Niemców w tamtym okresie.
Pasjonująca lektura również dla tych, którzy nie lubią historii.

Po "Ewę Braun" sięgnąłem z powodu zainteresowania historią i nie zawiodłem się...

On – Adolf Hitler- wódz III Rzeszy. Był katem, którego sumienie obciąża rozpętanie najtragiczniejszej z wojen. Ale był też mężczyzną, osobą, która miała rodzinę, przyjaciół, życie prywatnie.
Ona – Ewa Braun- kobieta u boku Wodza. Kim była ta dziewczyna, która pokochała kogoś takiego jak Hitler? Czy była to prawdziwa miłość czy może zauroczenie, a może związek z wyrachowania?

Różniła ich spora różnica wieku – całe 17 lat. Ona z pochodzenia monachijka, wywodząca się z przeciętnej rodziny, poznała Hitlera w pracy – w zakładzie fotograficznym. Miała zaledwie 17 lat, a on był już dojrzałym 40-letnim mężczyzną. Jak wyglądał ich 16- letni związek ?
Tę tematykę stara się przybliżyć w swojej książce Heike Gortemaker.

O Ewie Braun napisano już kilka książek, ale ta jest opracowana w sposób niezwykle staranny. Autorka bardzo dokładnie przybliżyła związek Hitlera i Ewy Braun opisując ich znajomość od początku – kiedy jeszcze ona była młodą kobietą, a on powoli zdobywał popularność. To był dziwny związek, bo sakramentalne “tak” zapadło tuż przed ich śmiercią. Mimo, że miała miejsce w jego sercu, Hitler raczej nie chwalił się publicznie ukochaną. O ich zażyłości wiedziało tylko jego najbliższe otoczenie, a on publicznie twierdził, że nie ma czasu na życie prywatne i miłość. Był hipokrytą, okłamywał swój naród? Dlaczego? Bał się, że będzie odebrany jak zwyczajny człowiek, który ulega namiętnościom?
Książka pokazuje jakim niestabilnym emocjonalnie człowiekiem był wódź Rzeszy, jak bardzo brzydził się własnych słabości oraz jaką kobietą wybrał. Po części podziwiałam ją. Bo trudno jest żyć z człowiekiem o tak skomplikowanym charakterze, ulegającym emocjom i mającym tak wiele ekscentrycznych pomysłów. A ona chyba naprawdę go kochała... Owszem, wiodła życie jego najbliższej kobiety, ale równocześnie on ukrywał ją, albo przedstawiał jako swoją sekretarkę. Dziwna to była para, z pewnością nie byli szczęśliwi i nie mieli zbyt wiele czasu dla siebie, a jednak ona zdecydowała się z nim umrzeć !

Podsumowując książkę mogę polecić pasjonatom historii oraz osobą lubiącym czytać biografię ;)

Moja Ocena: 9/10

Moja Ocena: 7/10

  Autor: Heike B. Gortemaker
  Tytuł: Ewa Braun Na Dworze Fuhrera
  Seria: ------------
  Tłumacz: Ryszard Wojnakowski
  Liczba stron: 400
  Wydawnictwo: Literackie
  Data wydania:01.12.2011

Polecam:
Wydawnictwo Literackie

,, Ewa Braun Na Dworze Fuhrera " Otrzymałem od Wydawnictwa Literackiego Dziękuję Bardzo:)

2 komentarze:

  1. I historia i biografie to coś co lubię, więc pozycja w sam raz dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dzisiaj jak zobaczyłam tą książkę w Media Markcie, to mój chłopak uznał mnie za wariatkę ( przytulałam ją do siebie jak własne dziecko . Mam nadzieję, że na urodziny ją sobie kupię bo ta pani to moja dziwna pasja ;)

    OdpowiedzUsuń