poniedziałek, 30 stycznia 2012

Homer-Odyseja

O książce: Dokładnie nie wiadomo, kim był Homer, grecki aojda z VIII wieku p.n.e., który zebrał pieśni swoich poprzedników, wędrownych pieśniarzy, i stworzył z nich dwa wiekopomne dzieła – Iliadę i Odyseję.
Być może w ogóle nie istniał, a utwory są dziełem kilku pokoleń śpiewaków. Niewątpliwie oba eposy wywarły ogromny wpływa na całą późniejszą kulturę i literaturę europejską, stając się wzorem dla następnych pokoleń twórców.

Odyseja opisuje dalsze losy jednego z bohaterów Iliady – greckiego herosa Odyseusza, powracającego po zwycięskiej wojnie pod Troją do rodzinnej Itaki.
Dziesięć lat tułaczki po lądach i morzach układa się w barwną mozaikę przygód, z której wyłania się obraz życia starożytnych Greków, ich obyczaje, wierzenia oraz kultura duchowość i materialna.


Fabuła opowiada o losach jednego z greckich herosów Odyseusza, pomysłodawcy pamiętnego konia trojańskiego. Po złupieniu Troi Odyseusz chce wrócić do rodzinnej Itaki, nie wie jednak że rozgniewał Posejdona boga mórz który w swym gniewie tuła go po morzach przez 10 lat, jednakże Odyseusz nie poddaje się i zamierza wrócić do domu...

Bohaterowie są dość dobrze wykreowani choć zbyt dużo o nich nie wiemy  jednak mimo tego niedociągnięcia po pewnym czasie zdołałem ich polubić i utożsamić się z nimi co sprawiło że ich przygody stały się również moimi przygodami. Bogowie są bardzo ciekawie przedstawieni co ukazuje inny punkt widzenia autora na sprawy religijne...

Język książki jest bardzo trudny, być może jest to spowodowane tym że jest ona pisana heksametrem, co niewprawnemu czytelnikowi może sprawić kłopot, jednakże mimo tego książka potrafi wciągnąć i zaciekawić...

Podsumowując książkę mogę polecić osobą interesującym się literaturą starożytna  lub szukającym ciekawej i wyjątkowej opowieści:)

Moja Ocena: 8/10

Autor: Homer
Tytuł: Odyseja
Seria: ------
Tłumaczy: Lucjan Siemieński
Liczba stron: 425
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 22.02.2010

Polecam:
Wydawnictwo Zielona Sowa


" Odyseje" Otrzymałem od Wydawnictwa Zielona Sowa Dziękuje Bardzo:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz