wtorek, 24 stycznia 2012

Rick Riordan-Olimpijscy Herosi-Syn Neptuna

O książce: PERCY MA ZAMĘT W GŁOWIE. Budzi się z długiego snu i nie pamięta zbyt wiele poza własnym imieniem. Nie odzyskuje pamięci nawet wówczas, gdy wilczyca Lupa mówi mu, że jest półbogiem, i uczy go władania magicznym mieczem. Odbywa wędrówkę, podczas której musi pokonać wiele potworów, i w końcu trafia do obozu herosów… ale i tutaj niczego sobie nie przypomina. Pamięta tylko jeszcze jedno imię: Annabeth.
HAZEL POWRÓCIŁA Z TAMTEGO ŚWIATA. W poprzednim życiu starała się być posłuszną córką, choć jej matka wykorzystywała szczególny „dar” córki, by zaspokoić swoją chciwość. Kiedy więc tajemniczy Głos opętał matkę i jej ustami nakazał użyć owego „daru”, by obudzić wielkie zło, Hazel zbyt późno zdobyła się na odwagę, by mu się sprzeciwić. Na skutek jej błędu zagrożone są losy całego świata. Teraz Hazel marzy tylko o tym, by uciec od tego wszystkiego na zaczarowanym koniu, który pojawia się w jej snach.
FRANK JEST NIEZDARĄ. Choć jego babcia twierdzi, że ich przodkowie byli potężnymi bohaterami, a on sam może się stać, kim tylko zechce, Frankowi nie jest łatwo w to uwierzyć. Nie wie nawet, kim jest jego ojciec. Ma nadzieję, że okaże się nim Apollo, bo strzelanie z łuku to jedyne, w czym chłopak jest dobry – choć nie aż tak dobry, by odnosić sukcesy w obozowych manewrach. Wstydzi się swojej niezdarności, zwłaszcza w towarzystwie Hazel, najbliższej przyjaciółki. To właśnie jej postanawia powierzyć swój największy sekret.

Niesamowite przygody młodych bohaterów zaczynają się w „innym obozie” półbogów, a potem przenoszą ich daleko, do krainy, nad którą bogowie nie mają już władzy. Pojawiają się nowi herosi, odżywają straszliwe potwory i rodzą się nowe przerażające istoty, a wszystko to ma związek ze spełnianiem się Przepowiedni o Siedmiorgu.


Rick Riordan to amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych oraz powieści dla młodzieży z gatunku fantasy. Riordan studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu bestsellerowa seria powieści dla młodzieży, których bohaterem jest nastoletni Percy Jackson, współczesny amerykański chłopiec, który odkrywa, że w rzeczywistości jest synem greckiego boga Posejdona. Obecnie Riordan mieszka w Teksasie wraz z żoną i dwoma synami.

Po świetnej pierwszej części serii "Olimpijscy Herosi" jaką był "Zagubiony Heros" przyszła kolej na drugi tom przygód bohaterów powieści autorstwa pana Riordana czyli "Syna Neptuna". Tom drugi nie kontynuuje losów bohaterów z pierwszej części, ale przybliża nam losy postaci znanej nam z poprzedniej serii autora, która w "Zagubionym Herosie" zaginęła w tajemniczych okolicznościach mowa tutaj oczywiście o Percym Jacksonie. Percy budzi się po wielu miesiącach snu w ukryciu, odkrywając że niczego nie pamięta, a jedyne co zna z poprzedniego życia to swoje imię oraz jeszcze jedno imię wie że należy ono do osoby bardzo mu bliskiej, osoby którą postanawia odnaleźć, imię to brzmi Annabeth. Percy za namową Junony udaje się do obozu rzymskich Herosów, gdzie zyskuje nowych przyjaciół oraz wyrusza na bardzo niebezpieczną misję, misję do miejsca gdzie nie sięga nawet władza bogów, prawdopodobnie jest to wyrok śmierci.
Fabuła jest bogata w wydarzenia. Bardzo wiele dzieje się w tej lekturze, a czytelnik wciągnięty w wir wydarzeń nie może oderwać się od tej pozycji. Powieść zawiera liczne zwroty akcji i jest obfitująca w zaskakujące wydarzenia. Nie ma także przestojów w akcji i nic nie spowalnia czytania. Znajdujemy się w nowym obozie zwanym Obozem Jupiter, który jest diametralnie różny od obozu Herosów, panuje w nim ład i żelazna dyscyplina a wszystko podporządkowane jest hierarchii wojskowej. Następnie bohaterowie ponownie wyruszają w podróż i choć mogłoby się wydawać, że wątek ten został już w pełni zrealizowany, to autor po raz kolejny zaskakuje nas swoją pomysłowością i biegłością w sztuce pisania...

 Bohaterowie są świetnie wykreowani i łatwo można się w nich wczuć jako że Percy'ego nikomu chyba przedstawiać nie muszę skupię się zatem na dwójce nowych bohaterów.  Hazel to trzynastoletnia dziewczyna która powróciła do świata żywych po tym jak poświęciła się naprawiając błąd swój i swojej matki oraz ratując świat przed zagładą. Hazel jest córką Hadesa i posiada dar wyciągania z ziemi wszystkich kosztowności, dar ten jest również klątwą dziewczyny ponieważ każdy kto dotknie przyzwanych przez nią kosztowności umiera, dla Hazel jest jednak nadzieja gdyż pewna przepowiednia mówi że Syn Neptuna uwolni ją od klątwy, dziewczyna ma nadzieję że jest nim Percy. Frank jest typową niezdarą, po śmierci matki udaje się do obozu Jupiter i rozpoczyna szkolenie, jedyne w czym jest dobry to łucznictwo, dlatego też ma nadzieję że jego ojcem okaże się Apollo, jednak czeka go niespodzianka okaże się że jest synem kogoś kogo nigdy by o to nie podejrzewał, a w dodatku zostaje wybrany na dowódcę misji. Frank jednak skrywa pewną tajemnicę tajemnice która zaważyć morze na życiu jego i jego przyjaciół. W powieści pojawiają się również bohaterowie poprzednich tomów tacy jak np. Nico di Angelo, a ich obecność jest smaczkiem dla fanów twórczości autora...

Styl pisania autora jest bez zarzutu. Używa  prostego języka, który trafia bez problemu do każdego czytelnika, niezależnie od wieku. Cały tekst napisany jest w narracji trzecioosobowej ze strony trzech głównych bohaterów, tekst jest spójny co bardzo ułatwia czytanie oraz odbiór tekstu i przechodzenie pomiędzy bohaterami. Jednym słowem autor osiągnął mistrzostwo w swoim fachu...

Podsumowując ta pozycja jest po prostu wspaniała, fascynująca i mnie zachwyciła, jak wszystkie inne książki które wyszły spod pióra Riordana. Mogę ją spokojnie polecić czytelnikowi w każdym wieku, ja sam natomiast niecierpliwie wyczekiwał będę kontynuacji tej opowieści...

Fabuła: 11/10
Bohaterowie: 11/10
Okładka: 10/10
Język: 11/10

Moja Ocena 11/10

Autor: Rick Riordan
Tytuł: Syn Neptuna
Seria: Olimpijscy Herosi
Tłumacz: Andrzej Polkowski
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 25.01.2012

Polecam:
Wydawnictwo Galeria Książki


,,Syna Neptuna" Otrzymałem od Wydawnictwa Galeria Książki Dziękuje Bardzo:)

1 komentarz:

  1. Już dostałeś? To czekam na swój egzemplarz xD

    OdpowiedzUsuń