piątek, 27 stycznia 2012

Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki-Legion Condor Hiszpańska Wojna Hitlera

O książce: „ Wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936-1939 była z pewnością jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie poprzedziły wybuch II wojny światowej”.

Jest rok 1937, w Hiszpanii trwa okrutna wojna domowa., na prośbę generała Francisco Franco głównodowodzącego wojskami nacjonalistycznych, Adolf Hitler decyduje się ( mimo oficjalnie głoszonej polityki nieinterwencji) na udzielenie mu szeroko zakrojonej wojskowej pomocy. Tak zaczyna się niecodzienna historia niemieckiej formacji zbrojnej, znanej szerzej jako Legion Condor, która odegrała niebagatelną folę w tym konflikcie, walnie przyczyniając się do zwycięstwa sił rebelianckich. Obserwujemy kulisy powstania tej jednostki, (polityczne i wojskowe), jej strukturę, organizacje, liczebność w różnych okresach, uzbrojenie i zasięg działania. Poznajemy cały dwuipółletni bojowy szlak, biorąc udział w największych bitwach tej wojny( Madryt, Bilbao, Teruel), również w tych najbardziej złowrogich i krwawych ( Guernica), aż do triumfalnego powrotu do Niemiec i rozformowania oddziałów. Sylwetki znaczniejszych dowódców wojskowych i to jak dalej potoczyły się ich losy w czasie trwania wojny domowej w Hiszpanii i po jej zakończeniu.


Legion Condor jest świetnym przewodnikiem po wojnie domowej w Hiszpanii, która była jednocześnie poligonem doświadczalnym dla niemieckich żołnierzy oraz miejscem gdzie bez sprzeciwów i problemów mogli przygotować się do nadciągającej II wojny światowej. Czytając tę książkę poznajemy historię owego Legionu, jego strukturę dowodzenia oraz najwyższych rangą oficerów. Dowiadujemy się również jakim sprzętem dysponowali żołnierze oraz jak przebiegały walki na froncie. Całość udokumentowana jest świetnymi zdjęciami a czasem także przekrojami np: samolotów oraz szkicami np: mundurów.

Język książki jest trudny, typowo naukowy lecz mimo to opisy przebiegu tej wojny domowej intrygują czytelnika a historia Legionu Condor po jakimś czasie zaczyna go bardzo interesować...

Podsumowując choć książkę czytało mi się ciężko to nie żałuję spędzonego z nią czasu gdyż wywarła na mnie ogromne wrażenie i uzupełniła braki w wiedzy historycznej a liczne przypisy oraz bibliografia pomogły zorientować się w rozkładzie i znaczeniu tekstu. Książkę polecam wszystkim którzy interesują się historią, niestety inne osoby raczej nie znajdą w tej pozycji niczego interesującego :)

Moja Ocena: 7/10

Autor: Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
Tytuł: Legion Condor Hiszpańska Wojna Hitlera
Seria: -----------------
Tłumaczy:   Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
 Liczba stron: 250
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 26.11.2011


Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica


,,Legion Condor" Otrzymałem od Instytutu Wydawniczego Erica Dziękuję Bardzo:)

1 komentarz:

  1. Ten temat rzadziej gości na łamach literatury, większość autorów skupia się na II wojnie światowej, a warto się nim zainteresować

    OdpowiedzUsuń