niedziela, 13 listopada 2011

Alison Croggon-Księgi Pellinoru-Dar

O serii: Historia Maerad niewolnicy obdarzonej darem której udaje się zbiec i która postanawia go opanować oraz przetrwać.

O książce: Oto epicka opowieść o Maerad i jej zdumiewającym, ale i niebezpiecznym Darze, niezapomniana historia dziejąca się w niezwykłej pradawnej krainie Annaru, legendarnym świecie, znanym dotąd niewielu. To jedna z najwspanialszych opowieści literackich
Maerad jest niewolnicą żyjącą w nędznym i okrutnym siole, do którego trafiła jako dziecko, po tym jak wojna zniszczyła jej rodzinę. Nie ma pojęcia, że dysponuje potężnym Darem, świadczącym o jej przynależności do Szkoły Pellinoru. Dopiero gdy Cadvan, jeden z wielkich bardów Lirigonu, odkrywa jej istnienie, wychodzi na jaw prawdziwe dziedzictwo Maerad i jej niezwykle przeznaczenie. Teraz wraz z Cadvanem, swym nauczycielem, musi odbyć niebezpieczną podróż poprzez czas i krainę pełną wrogich mrocznych sił, służących niewymownej, złowieszczej grozie.


Do Daru podchodziłem z obawami i niestety okazały się one słuszne, największą słabością książki jest fabuła, która jest bardzo powolna co zapewne jest winą zbyt szczegółowych opisów. Zwroty akcji występują bardzo rzadko a intryg nie uświadczymy w ogóle. Natomiast najciekawsze wydarzenia następują dopiero pod koniec książki . Bohaterowie są dobrze wykreowani choć nie zachęcają do zaprzyjaźnienia się z nimi, to po pewnym czasie zaczynamy się interesować ich losem i martwić się o nich co jest plusem powieści. Autorka pisze językiem średnio trudnym co sprawia że na książkę trzeba poświęcić nieco czasu i jest to bardziej wymagająca lektura. Mimo wszystko ostatnie 70 stron przekonało mnie do tej serii i chętnie sięgnę po jej kontynuację:)

Podsumowując "Dar" jest lekturą przeciętną i skupiającą się na opisach, tak więc niestety nie mogę polecić jej nikomu kto poszukuje wartkiej akcji czy klimatycznej powieści. Uważam również, że i tak, jeżeli jest się zainteresowanym tematem, można spróbować samemu i przekonać się jaki naprawdę jest „Dar”.

Moja Ocena: 5/10

  Autor:Alison Croggon
  Tytuł: Dar
  Seria: Księgi Pellinoru
  Tłumacz: Paulina Braiter
  Liczba stron: 420
  Wydawnictwo: Galeria Książki
  Data wydania:05.10.2011

Polecam:
Wydawnictwo Galeria Książki

,,Dar" Otrzymałem od Wydawnictwa Galeria Książki Dziękuje Bardzo:)

1 komentarz:

  1. Nigdy nie byłam do końca przekonana do książki, a po jej słabych recenzjach, nawet nie zajrzałam. Widzę, że również sądzisz iż jest przeciętna.. cóż dobrze, że się za nią nie zabrałam :)

    OdpowiedzUsuń