środa, 9 listopada 2011

Cinda Williams Chima-Siedem Królestw-Król Demon

O serii: Fascynujące i nieprawdopodobne losy Hana Alistera drobnego złodziejaszka który wszelkimi sposobami próbuje utrzymać rodzinę i Riasy następczyni tronu Fellsmarchu która buntuje się przeciw obowiązkom księżniczki. oboje próbują się odnaleźć w świecie lecz gdy się spotkają całe siedem królestw zadrży w posadach...


O książce: W Fellsmarchu nastały ciężkie czasy. Han Alister, do niedawna złodziej, zrobi niemal wszystko, by utrzymać siebie, matkę i siostrę Mari. Jak na ironię, jedyna wartościowa rzecz, jaką posiada, nie nadaje się do sprzedaży. Odkąd Han pamięta, zawsze miał na rękach grube srebrne bransolety z wygrawerowanymi runami. Wszystko wskazuje na to, że są magiczne – rosną wraz z nim i nie da się ich zdjąć.
Życie Hana komplikuje się jeszcze bardziej po tym, jak chłopak zabiera potężny amulet Micahowi Bayarowi, synowi Wielkiego Maga. Amulet ten niegdyś należał do Króla Demona – czarownika, który przed tysiącem lat omal nie zniszczył świata. Bayarowie nie powstrzymają się przed niczym, by odzyskać tak potężny przedmiot.
Tymczasem Raisa ana’Marianna, następczyni tronu Fells, toczy własną walkę. Właśnie wróciła na królewski dwór po trzech latach swobody u rodziny ojca, w kolonii Demonai, gdzie jeździła konno, polowała i uczestniczyła w słynnych targach klanowych. Po swoim święcie imienia szesnastoletnia Raisa będzie mogła wyjść za mąż, lecz nie jest zachwycona perspektywą poślubienia księcia z dużym zamkiem i małym móżdżkiem. Raisa pragnie być jak Hanalea – legendarna waleczna królowa, która pokonała Króla Demona i uratowała świat. Wygląda jednak na to, że jej matka ma inne plany – niebagatelną rolę odgrywa w nich zalotnik, łamiący wszelkie prawa, na których opiera się królestwo.
Siedem Królestw zadrży w posadach, gdy losy Hana i Raisy zetkną się na kartach tej trzymającej w napięciu powieści.

Na ,,Króla Demona" miałem chętkę odkąd pojawił się na rynku czułem że ta książka wyznaczy nowy trend w dziedzinie powieści Fantasy i nie pomyliłem się książka ta ma wszelkie potrzebne aspekty czyli fascynującą fabułę, ciekawych bohaterów oraz świetnie pomyślaną opowieść ale wszystko po kolei...


Króla Demona pochłonąłem w jeden wieczór czyta się go lekko ponieważ autorka używa prostego języka który ułatwia czytanie i sprawia że jest ono jeszcze przyjemniejsze. W książce zastosowano styl przeplatania rozdziałów tak ze na przemian widzimy historię Hana i Raisy co ukazuje nam życie tych dwojga bohaterów w różnych diametralnie odmiennych od siebie światach , więc raz obserwójemy polowania i zmagania się gangów oraz walkę o przetrwanie którą ukazuje nam Han, by po chwili przenieść się w strefę dworskiego życia i związanych z nim intryg które widzimy na przykładzie Raisy, koncepcja ta jest według mnie świetnym pomysłem który od razu polubiłem.

Fabuła jest ciekawie zbudowana i występuje w niej kilka zwrotów akcji  jednakże da się wyczuć że jest to dopiero wstęp do czegoś większego ponieważ autorka przedstawia nam świat w którym toczy się historia oraz bohaterów i w miarę możliwości ich historię nie do końca ale akurat na tyle ile w danym momencie musimy wiedzieć. Kolejnym plusem jest nie udzielanie odpowiedzi na ważne pytania co sprawia że do końca książki nie wiemy jaką role odgrywa odebrany przez Hana amulet lub jego Bransolety a także jaką ostateczną decyzję podejmie Raisa co bardzo cieszy gdyż czytanie nie nudzi nam się po kilkunastu stronach ale utrzymuje się do końca książki co jest ogromnym plusem.

Kolejnym gigantycznym plusem tej powieści są bohaterowie nie tylko ci główni jak Han i Raisa ale i ci poboczni jak Tancerz Ognia, matka i ojciec  Raisy, Przywódczyni klanów Iva czy Amon strażnik i przyjaciel z dzieciństwa Raisy. Czarnych charakterów również nie brakuje są nimi Wielki Mistrz Gustav Bayar oraz jego syn Micah. Bohaterowie są świetnie wykreowani i bardzo łatwo jest się w nich wcielić oraz przeżywać opisane przygody razem z nimi.

Na wzmiankę zasługuje też świetna okładka powieści która przyciąga wzrok i cieszy oko, gratuluję wydawnictwu świetnego pomysłu i liczę na więcej takich wspaniałych okładek i oczywiście powieści:)

Podsumowując ,,Król Demon" wywarł na mnie ogromne wrażenie i chętnie sięgnę po jego kontynuację a powieść polecam wszystkim gdyż naprawdę warto się z nią zapoznać:)

Moja Ocena: 10+/10

  Autor: Cinda Williams Chima
  Tytuł: Król Demon
  Seria: Siedem Królestw
  Tłumacz: Dorota Dziewońska
  Liczba stron: 550
  Wydawnictwo: Galeria Książki
  Data wydania:29.06.2011

Polecam:
Wydawnictwo Galeria Książki
Król Demon na Facebooku

,,Król Demon" Otrzymałem od Wydawnictwa Galeria Książki Dziękuje Bardzo:)

3 komentarze:

 1. Nie jestem codo niej przekonana, ale ma tak wysoką ocenę, że chyba spróbuję:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykre, ale nadal nie jestem co do niej przekonana, więc raczej nie sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Wysoka ocena i świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń