sobota, 5 listopada 2011

Leo Kessler-Blitzkrieg 1939 Marsz na Warszawę

O książce: Upalne lato 1939 roku. Cała Europa znajduje się w cieniu nadchodzącej wojny. Niemcy szukają już tylko pretekstu, by ją wywołać. Jednak ich przeciwnicy do ostatniej chwili starają się uzyskać informacje, które mogą zadecydować o wyniku przyszłego starcia. Kluczem wydaje się być niemiecka maszyna szyfrująca ENIGMA. Do akcji w Berlinie wkracza brytyjski wywiad wspomagany przez polskich agentów. Liczy się każda chwila – armia hitlerowska jest już gotowa do wojny z Polską. Elitarny oddział – BATALION SZTURMOWY SS WOTAN zostaje wysłany do przeprowadzenia prowokacji w radiostacji w Gliwicach, a celem pierwszej kampanii staje się Warszawa.


Do książki podchodziłem dość nieufnie jednak praktycznie bezpodstawnie książka jest napisana bardzo dobrze i nie mam jej praktycznie nic do zarzucenia. Jednak nie wszystko jest takie dobre ale po kolei...

Akcja książki toczy się dwutorowo.
Z jednej strony obserwujemy zmagania dwóch agentów angielskiego wywiadu próbujących za wszelka cenę zdobyć egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma. Już wkrótce okazuje się jednak, iż w nazistowskim totalitarnym i policyjnym państwie zadanie to graniczy z samobójstwem. Co gorsza w wypadku powodzenia misji, jedyna droga ucieczki wiedzie przez ambasadę brytyjską w Warszawie, a….. czas ucieka.
Zbliża się 1 września 1939 roku….
Z drugiej strony, śledzimy losy oficerów i żołnierzy batalionu szturmowego SS „Wotan” przygotowującego się, a później biorącego udział w inwazji na Polskę. Stanowić będą oni również wsparcie dla oficerów Gestapo ścigających angielskich uciekinierów.
Ich losy skrzyżują się w sercu umierającej polskiej stolicy, otoczonej przez nieprzyjaciela, atakowanej z lądu i powietrza, skąpanej w ogniu i osnutej dymem. Wśród ruin i zgliszczy płonącej Warszawy rozegra się ostatni akt dramatu.
Tu nie będzie litości i poszanowania międzynarodowych konwencji.
Rozkaz jest jasny… ZABIĆ !!!

Fabuła jak i opowiedziana intryga a także realia historyczne ukazane zostały tutaj bardzo dobrze co lansuje tę książkę na wysoką pozycję w moich zbiorach powieści historycznych. Język jest dość prosty w odbiorze co ułatwia czytanie i nie meczy zbyt szybko umysłu co jest dużym plusem. Największą i najbardziej rzucającą się w oczy wadą są bohaterowie ponieważ sa oni bardzo sztuczni co utrudnia utożsamienie się z nimi oraz przejecie ich losami a to jest jak dla mnie dużym minusem tej powieści który rzutuje na ocenę końcową.

Podsumowując jest to książka typowo historyczna i niestety osoby nie zainteresowane historią raczej nie maja co po nią sięgać:)

Moja Ocena: 7,5/10

 Autor:Leo Kessler
 Tytuł: Blitzkrieg 1939 Marsz na Warszawę
 Seria: ---------
 Tłumacz: Joanna Jankowska
 Liczba stron: 330
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
 Data wydania:28.09.2011

Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica

,,1939 Marsz na Warszawę" Otrzymałem od Instytutu Wydawniczego Erica Dziękuję Bardzo:)

1 komentarz:

  1. No to czyli nie dla mnie :D powieść historyczna ? Niiieeeee... :D

    OdpowiedzUsuń