sobota, 5 listopada 2011

Tim Powers-Na Nieznanych Wodach

O książce: POWIEŚĆ JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH PISARZY FANTASY.

KSIĄŻKA, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA TWÓRCÓW FILMU PIRACI Z KARAIBÓW: NA NIEZNANYCH WODACH!

Na nieznanych wodach to historyczno-przygodowa powieść fantasy. Karaiby XVIII wieku, "złota era" piractwa, majestatyczne galeony, wyspy skarbów, nieodkryte lądy, morskie wyprawy, magia voodoo, zapierająca dech w piersiach przyroda i przygody, o których można tylko zamarzyć. To wszystko czeka na czytelnika w książce Tima Powersa.

Napisana bardzo dobrym językiem, powieść ta po części kojarzyć się może z Wyspą skarbów Stephensona, po części z przygodami Indiany Jonesa, częściowo również z innymi słynnymi "pirackimi" powieściami fantasy, jak choćby Na szkarłatnych morzach Scotta Lyncha. Z wszystkich tych porównań Powers wychodzi obronną ręką – tę książkę po prostu dobrze się czyta, po zakończonej lekturze pozostawia uczucie miło spędzonego czasu. Porządna, eskapistyczna rozrywka w wykonaniu uznanego i nagradzanego autora.

Pod szmaragdową okładką z trupim czerepem czyha na czytelnika pełnokrwista przygoda z piratami w roli głównej. Protagonistą jest John Chandagnac, pasażer statku „Hałaśliwy Carmichael”, który na swój okręt upodobali sobie piraci dowodzeni przez kapitana Daviesa. Nie mając innego wyboru, Chandagnac dołącza do załogi i wyrusza wraz z korsarzami na wyprawę do owianej legendą Fontanny Młodości.

Intryga jest prosta i jednotorowa. Gdzieś w tle przewija się co prawda wątek osobisty Johna, ale o tym, jak mało znaczącą rolę odgrywa, świadczy choćby to, że tak autor, jak i bohater przez kilkadziesiąt stron w ogóle o nim nie pamiętają. Pojawiają się zwroty akcji, żaden z nich nie spowoduje jednak u odbiory klasycznego opadu szczęki, a bardziej wnikliwi czytelnicy, którzy zgrabnie łączyli fakty podczas lektury, w ogóle nie poczują się zaskoczeni.
Największym plusem powieści Powersa jest szybkie tempo akcji i brak zbytecznych retardacji – piraci radzą sobie z kolejnymi przeszkodami stającymi na drodze do celu ich wyprawy, toczą bitwy morskie i walczą z nieujarzmionym żywiołem. Uwagę przykuwają również informacje o magii voodoo, które autor zręcznie wplata w treść utworu.

Autor pisze językiem prostym i przystępnym w odbiorze mimo to utwór czyta się dość ciężko mi zajęło to 4 dni mimo to wysiłek się opłaca gdyż opowiadana historia jest bardzo dobra a jej bohaterowie są świetnie wykreowani co pozwala nam na jakiś czas przenieść się do świata podstępnych i okrutnych ale za to wolnych piratów.

Książka podobała mi się gdyż dawno nie czytałem ciekawej i dobrej powieści o piratach;)
Polecić mogę ją każdemu kto szuka dobrej rozrywki:)

Moja Ocena: 7/10

  Autor: Tim Powers
  Tytuł: Na nieznanych wodach
  Seria: ------------
  Tłumacz: Łukasz Małecki
  Liczba stron: 357
  Wydawnictwo: Literackie
   Data wydania:28.09.2011

Polecam:
Wydawnictwo Literackie

,,Na Nieznanych Wodach" Otrzymałem od Wydawnictwa Literackiego Dziękuję Bardzo:)

2 komentarze:

  1. No nie wiem, chyba nie dla mnie. Znając życie wczesniej bym się wszystkiego domyśliła, nie zostałabym zaskoczona a zawiedziona. Do piratów też mnie jakos nie ciągnie, więc cóż... nie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. U... piraci :) Lubię, podobnie jak rozrywkę więc czemu nie;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń