piątek, 14 października 2011

Aroon Allston-Nowa Era Jedi- Linie Wroga I-Powrót Rebelii

O serii: Kolejna saga osadzona w realiach star wars opowiadająca o wojnie republiki i rycerzy jedi z Yuuzhan Vongami.

O książce: Po inwazji na Coruscant Rada Jedi jest gotowa do ustępstw. Ale ugodowa polityka Nowej Republiki może oznaczać tylko jedno: dalszą ekspansję Yuuzahan Vongów. Luke Skywalker, Leia i Han Solo stają przed najtrudniejszą decyzją. Żeby powstrzymać nieprzyjaciela, muszą zniszczyć to co kiedyś sami stworzyli, ryzykując życie...

Powrót Rebelii to jedenasta część NEJ napisana przez Aarona Allstona, pisarza znanego z kilku książek serii X-Wing. Akcja książki podobnie jak w przypadku Mrocznej Podróż rozpoczyna się tuż po upadku Coruscant.
Coruscant padło, a siły Nowej Republiki wyruszyły w różne regiony galaktyki. Duża część floty pod dowództwem Wedge Anthillesa wyruszyło na Borleias. Odbiło tą planetę, a od nowego prezydenta Republiki dostały rozkaz utrzymania jej. Do pomocy otrzymują superniszczyciel Lunsankye. W przeświadczeniu, że Nowa Republika jest już martwa Wedge Anthilles, Tycho Celchu, rodzina Solo, i Skywalker zakładają nową nieoficjalną organizację - Rebelię mającą walczyć z Yuuzhanami. Ale po wygranej pierwszej bitwie o Borleias dowództwo nad flotą Yuuzhan przejmuje ojciec Tsavona Laha - geniusz wojenny Czulkang Lah...
Koniec Gwiazdy po Gwieździe był jednym z najciekawszych zakończeń książki jakie zdarzyło mi się przeczytać. Liczyłem na ciekawy ciąg dalszy. Nie będę tutaj komentować Mrocznej Podróży, gdyż forma wypowiedzi jaką jest recenzja wymaga miniumum kultury. Nie zawiodłem się natomiast po lekturze Powrotu Rebelii. Książka Allstona zawiera prawie wszystkie elementy które moim zdaniem tworzą dobrą książkę. Świetnie opisane bitwy, całkiem ciekawe narady wojenne, równie ciekawe wydarzenia po stronie wroga. Niestety prawie. Zabrakło długich i ciekawych debat politycznych jakie znalazły się w Gwieździe po Gwieździe, oraz opisów bitw statek-statek, które są znacznie lepszą formą ukazania itwy niż starcia myśliwców (co nie znaczy, że ciekawszą) ale tym, które się tam znalazły (a niestety znalazło się ich wybitnie mało), jak choćby atakowi Lunsankyi na flotę Yuuzhan ciężko cokolwiek zarzucić. Pojawia się również jedna z najciekawszych dotychczas postaci NEJ - Czulkang Lah, były mistrz wojenny. Genialny strateg i co zdawałoby się rzeczą niemożliwą pośród Yuuzhan, osoba nie narażająca swoich żołnierzy na śmierć z błahego powodu. Pojawia się również wciąż kreowana na Yuuzhańską boginie Jaina Solo. Jednak tym razem jej losy są znacznie ciekawsze niż w Mrocznej Podróży. Została dowódcą eskadry bliźniaczych słońc, i wraz z jej pilotami, oraz sztabem osób pracuje nad swoim „boskim” wizerunkiem. Kolejnymi ciekawie opisanymi wydarzeniami jest powstanie kręgu osób tworzących drugą Rebelię, oraz przygotowania do wyprawy Luke na niszczone Coruscant. Ale oprócz tych dobrze opisanych wątków znalazła się masa dodatków, ciekawych, krótkich i nie zaśmiecających książki: wątek Yuuzhańskiego szpiega: Tama, oraz spisku w szeregach kapłanów Yun-Yuuzhana.
Jest to również pierwsza powieść w której ukazano bardziej wyrównane zmaganie obu armii. I choć jak pisałem już wcześniej nie są one opisane sposobem znacznie wygodniejszym przy większych bitwach to zmagania myśliwców w przestworach Pyrii należą do najlepszych momentów książki.
No i są również wady. Dwie, które niestety znacznie wpłynęły na moją ocenę tej książki. Powieść ta jest moim zdaniem nie ukończona. Wszystkie wątki opisane w tejże książce są nieukończone. Nie dowiedzieliśmy się jak się kończy wyprawa Luke na Coruscant, nie dowiedzieliśmy się jak kończy się misja Hana i Leii, i nie dowiedzieliśmy się jak kończy się bitwa o Borleias. Wszystkie informacje w tej książce mówią jak się to tylko zaczęło. No i ostatnia wada, która moim zdaniem znacznie obniżyła poziom książki: Jaina podszywająca się pod Yuuzhanską boginie. I mimo, iż jak pisałem wcześniej jej losy są znacznie ciekawsze niż w poprzedniej książce to poświęcone jej kawałki książki przerywają dużo ciekawsze dzieje innych bohaterów.
Ale już niedługo ukaże się kolejna książka, będąca drugim tomem dylogii Linie Wroga, i jednocześnie zakończeniem wszystkich rozpoczętych wątków, która tu mam nadzieję, że się nie myle naprawi wszystkie wady pierwszej.

Podsumowując książkę te mogę polecić tylko miłośnikom Star Wars:)

Moja Ocena: 6/10

  Autor: Aaron Allston
  Tytuł: Powrót Rebelii
   Seria: Nowa Era Jedi, Linie Wroga
   Tłumacz: Aleksandra Jagiełowicz
   Liczba stron: 246
   Wydawnictwo: Amber
  Data wydania: 17.08. 2006

Polecam:
Wydawnictwo Amber

1 komentarz: