sobota, 8 października 2011

Bernard Cornwell-Wojny Wikingów-Zwiastun Burzy

O serii: VIII i IX w. n.e to mroczne czasy w dziejach Anglii.
Duńczycy rozpoczeli inwazje na ziemię anglosasów i w ciągu dwóch lat podbili wszystkie królestwa poza Wessexem, którego król Alfred broni z garstką podległych mu wojów i Fyrdem. Zmagania te poznajemy z perspektywy Uhtreda eldormana Bebbanburgi który jest jednocześnie narratorem powieści. Los popycha Uhtreda pomiedzy wikingów i anglików i on sam nie wie komu ma być wierny, a mimo to próbuje odnależć sie w chaosie wojny i dokonać właściwych wyborów.


                   ,,Wyrd bio ful aroed- Przeznaczenie jest wszystkim"
~ Uhtred

O książce:Anglia, dziewiąty wiek. Wessex, ostatnie wolne państwo Anglosasów pod rządami pobożnego króla Alfreda, walczy o przetrwanie, odpierając kolejne najazdy duńskich wikingów.
Uhtred z Bebbanburga, młody dziedzic ziem zajętej przez Skandynawów Northumbrii, nie wie, po której stronie walczyć. Z Duńczykami wiążą go przyjaźnie i pogańska religia. Z kolei saskiemu królowi Alfredowi przysiągł wierność… Od woli Uhtreda oraz jego poczucia lojalności będzie zależało, kto zwycięży w tej cały czas od nowa wybuchającej wojnie.
Losy Alfreda i Uhtreda ciągle się splatają, choć obaj nie są z tego powodu zadowoleni. Ale w ciężkich czasów sprzymierzeńców się nie wybiera. Czy jednak rozmodlony król jest w stanie zawierzyć jawnemu poganinowi? Tylko współdziałanie tych dwóch ludzi może zapewnić Anglii przetrwanie.
Pojedynki, wizje pogańskich wieszczek, bitwy, zdrady i pościgi – oto świat bohaterów Zwiastuna burzy.

Zwiastun burzy to druga część, po Ostatnim Królestwie, cyklu Wojny Wikingów.

Cornwell po raz kolejny mnie nie zawiódł i stworzył powieść którą nie tyle przeczytałem co pochłonąłem akcja części drugiej wojen jest troszkę szybsza od części pierwszej postacie stają się dojrzalsze bardziej wyraziste co sprawia że łatwiej się z nimi utożsamić wojny są jedną z moich ulubionych serii powieści historycznych i z niecierpliwością oczekuje kolejnych trzech tomów licząc że się nie zawiodę i autor utrzyma ten poziom. Polecam wszystkim tym którzy lubią powieści historyczne i tym którzy szukają dobrej rozrywki .

Moja Ocena: 10/10

Autor: Bernard Cornwell
Tytuł: Zwiastun Burzy
Seria: Wojny Wikingów
Tłumaczy: Amanda Bełdowska
Liczba stron: 585
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 6.05.2011

Polecam:

1 komentarz:

  1. Książka nie dla mnie, a zastrzeżenie to samo co ostatnio: brak przecinków. ;)

    OdpowiedzUsuń