czwartek, 27 października 2011

Margaret Peterson Haddix-Dzieci cienie-Wśród ukrytych-Wśród oszustów

O serii: Historia dzieci, które według ustawy swego państwa są nielegalne a ich istnienie karane jest śmiercią, mimo to próbują poradzić sobie w życiu i nie dać się złapać specjalnie powołanej policji.O książce: Pierwszy oraz drugi tom bestsellerowej serii „Dzieci Cienie” w jednym woluminie.

Niedaleka przyszłość, na światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z dzieci pozbawionych przez rząd prawa do istnienia, jest Luke Garner, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu, chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny, mieszka ktoś podobny do niego.

W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

Książka „Wśród ukrytych. Wśród oszustów” otwiera siedmiotomowy (w Polsce czterotomowy) cykl antyutopijnych powieści dla młodzieży w wieku 12+, które podejmują takie tematy, jak prawo do wolności słowa, przekonań, do decydowania o własnym życiu. Młodzi bohaterowie stają oko w oko z wrogą im rzeczywistością i muszą mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Szybkie tempo akcji, zaskakujące wydarzenia, a nade wszystko sposób narracji, sprawiają, że powieści Haddix są, mimo ciężaru poruszanych problemów, wciągającą lekturą. Seria „Dzieci Cienie” jest realistyczna, a opisy działania totalitarnego ustroju przerażają bardziej niż niejeden horror. Żelazna konsekwencja Haddix w budowaniu fikcyjnego świata pozwoliła na wykreowanie ze wszech miar prawdopodobnej i mrożącej krew w żyłach rzeczywistości, bez konstrukcyjnych niedociągnięć i bez miejsc na bezproblemowy happy end.


Czternastoletni Luke Garner jest nielegalny. Nie powinien w ogóle istnieć, ponieważ rząd w jego kraju z powodu głodu ustanowił prawo populacyjne, które zabrania mieć więcej niż dwoje dzieci Luke jest nielegalny dlatego, że jest trzecim dzieckiem. Jedynymi ludźmi których zna, są jego rodzice oraz bracia, do czasu, aż poznaje mieszkającą w sąsiednim domu Jane, która również jest cieniem jak Luke. W ten sposób dowiaduje się on o innych żyjących cieniach. Bohaterowie są dobrze wykreowani, szczególnie łatwo jest czytelnikowi wcielić się w postacie Luka i Jen dlatego, że wielu bohaterów nie poznajemy dokładnie, a tworzą oni jedynie tło dla fabuły.

Fabuła skupia się najbardziej na przeżyciach Luka, a także jego chęci walki z rządem o zniesienie Prawa Populacji, ponieważ kryzys został już dawno zażegnany, a rząd jedynie chce trzymać ludzi w niewiedzy i niepewności. Akcja nie jest zbyt szybka ale mimo to czytelnik nie nudzi się przy lekturze gdyż w całości jest wciągnięty w świat intryg i knowań, które mają na celu uchronienie cieni i obalenie rządu. W powieści odnajdziemy także kilka zaskakujących, jak i wzruszających momentów. Język powieści jest prosty w odbiorze co ułatwia czytanie plusem jest także utrzymujące się przez cały czas ledwo wyczuwalne napięcie, co sprawia, że trudno się oderwać od czytania.

Podsumowując jak dla mnie ta książka wyznacza nowe standardy w literaturze i każdy czytelnik powinien się z nią zapoznać:)

Moja Ocena: 10+/10

  Autor: Margaret Peterson Haddix
  Tytuł: Wśród ukrytych-Wśród oszustów
 Seria: Dzieci Cienie
  Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
  Liczba stron: 391
  Wydawnictwo: Jaguar
  Data wydania: 05.10.2011

Polecam:
Wydawnictwo Jaguar

,,Dzieci Cienie" Otrzymałem od Wydawnictwa Jaguar Dziękuję Bardzo:)

4 komentarze:

 1. Oh, uwielbiam takie książki. Muszę koniecznie przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna osoba zachwala, a ja jeszcze nie przeczytałam :I

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli już wiem, po co iść do księgarni :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ha ! Dałeś tą samą ocene co ja ! :D Cieszę się, że Ci się spodobała ^^ No ale jak nie pokochac tej powieści ? :P

  OdpowiedzUsuń