sobota, 8 października 2011

Bernard Cornwell-Cykl Arturiański-Nieprzyjaciel Boga

O serii: V i VI wiek to mroczne czasy dla Brytanii ze wschodu nadciągają hordy Saksonów a z zachodu zagrażają Irlandczycy. W tych czasach królestwa brytów zamiast zjednoczyć się przeciw wrogowi walczą sami ze sobą. Kiedy umiera król Uther Pendragon pozostawiając na następcę niemowlę Mordreda Dumnończcy wraz z innymi królestwami brytów postanawiają walczyć z wrogiem do tej wojny poprowadzi ich nie kto inny tylko podopieczny wielkiego Merlina, legendarny Artur.


O książce:Drugi tom znakomitej "Trylogii Arturiańskiej" jednego z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie brytyjskich pisarzy, Bernarda Cornwella, bezpośrednia kontynuacja wątków zapoczątkowanych w Zimowym monarsze. Znakomita narracja, bohaterowie z krwi i kości, skomplikowana intryga, miłość i świetne opisy scen batalistycznych sprawiają, że Artur w wydaniu Cornwella ma niewiele wspólnego z zastępami swoich zatrważająco heroicznych i rozbrajająco mdłych poprzedników.

W imieniu swego przyrodniego brata, Mordreda, Artur wciąż toczy zaciekły bój o wolność Brytanii. Najazdy saksońskich wodzów, Cedryka i Aella, religijna histeria, która opanowuje kraj, wreszcie nielojalność i zdrada w szeregach przyjaciół – wszystko to sprawia, że walka staje się z każdym dniem coraz bardziej zacięta. Wydaje się, że jedynym człowiekiem, który zna sposób na ocalenie Brytanii, jest Merlin – czarodziej i wychowawca Artura twierdzi, że jedynym sposobem na ocalenie kraju jest przywrócenie Dawnym Bóstwom należnego im miejsca... Brytania ma trzynaście Skarbów. Trzeba je odnaleźć. Jednak, by to zrobić, wojownicy będą musieli wkroczyć na Ciemną Drogę...

Artur stara się bronić Brytani przed wrogami swego brata Mordreda. Jego niezachwiana wiara w honor i chęć dotrzymania ślubów, by strzec tronu, izoluje go nawet od najbliższych przyjaciół. Lancelot zatraca się w swojej nienasyconej ambicji, a Ginewra oddaje się kultowi Izydy, Jedynym ratunkiem jest Merlin...

Bernard Cornwell ukazuje Brytanię w jej najciemniejszych czasach, gdzie magia i druidzkie wierzenia walczą z nową wiarą- chrześcijaństwem, a dążenie do celu zawsze prowadzi do rozlewu krwi.

Po raz kolejny Cornwell zabiera nas w świat czasów arturiańskich, i serwuje przy tym niemało emocji. Bohaterowie dorastają zwłaszcza Derfell który jest narratorem powieści. Książka jest bardzo ciekawa choć czasami nudna lecz ogólnie wypada dobrze. Polecam wszystkim kochającym powieści historyczne jak i osobą poszukującym ciekawej rozrywki.

Moja ocena 7,5/10

Autor: Bernard Cornwell
Tytuł: Nieprzyjaciel Boga
Seria: Cykl arturiański
Tłumacz: Jerzy Żebrowski
Liczba stron: 546
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 22.09. 2010

Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica
Nieprzyjaciel Boga na Facebooku

1 komentarz:

  1. Mnie tam się ksiązka nie bardzo podobala XD Ale gusta sa różne :D I znów do przecinków XD

    OdpowiedzUsuń