sobota, 29 października 2011

Tomasz Stężała-Elbing 1945-Pierwyj Gorod

O serii: Opowieść o mieście Elbląg i mieszkających w nim ludziach podczas roku 1945 czyli końcówki II wojny światowej


O książce: W II tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku. Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje im tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie. Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta. To nie fikcja, to drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

Książka troszkę slabsza od poprzedniczki szczególnie dlatego że prawdziwe losy zbyt mocno mieszają się z fikcyjnymi. Autor nadal prowadzi opowieść w formie listów co pozwala zobaczyć prawdziwe ale za to jakże dramatyczne wydarzenia roku 1945 kiedy to miasto Elbling zaczyna umierać pod sowiecką okupacją.

Bohaterowie są najsłabszym elementem tej książki jakoś ciężko mi się w nich wcielić zdają się tacy odlegli.
Dużym plusem jest natomiast świetnie poprowadzona opowieść która ukazuje przerażające czyny chciałbym podziękować autorowi za tę lekcję historii.

Listy są bardzo poruszające i ukazują dokładnie to co się działo w okupowanym mieście obfitują także we wzruszające momenty.

Podsumowując jest to powieść poprawna historycznie a także niezmiernie wciągająca co sprawia że czytając uzupełniamy swoją wiedzę:) Uważam że pomimo tego osoby niezainteresowane historią też znajdą w niej coś dla siebie:)

Moja Ocena: 8/10

Autor:Tomasz Stężała
Tytuł: Elbing 1945 Pierwyj Gorod
Seria: Elbing 1945
Tłumacz: Tomasz Stężała
Liczba stron: 468
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania:01.02.2011

Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica

,,Elbing 1945 Pierwyj Gorod" Otrzymałem od Instytutu Wydawniczego Erica Dziękuję Bardzo:)

2 komentarze:

  1. historyczna czyli nie dla mnie ^^ Ja po prostu takich nie lubię :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jak Tristezza, chociaż Trylogia Arturiańska jest genialna. :-)

    OdpowiedzUsuń