niedziela, 16 października 2011

Józef Hen-Crimen

 O książce: Początek XVII wieku, tereny Rusi Czerwonej należącej do Korony. Tomasz Błudnicki wraca do domu po ośmiu latach w rosyjskiej niewoli. Niestety, już w rodzinnych stronach dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Co gorsza, najprawdopodobniej nie zginął śmiercią naturalną. Zagadkowa śmierć nie daje Tomaszowi spokoju, więc postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę…

Crimen po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w listopadzie 1973 roku. Natomiast we wrześniu tego roku Instytut Wydawniczy Erica podjął się reedycji tej powieści. Skutek tego przedsięwzięcia jest fenomenalny Crimen to teraz pięknie wydane, grube tomisko po które chce się sięgnąć.


Głównym bohaterem jest Tomasz Błudnicki – 26-letni, waleczny żołnierz , który po 8 latach niewoli na Rusi Czerwonej wraca do domu. Niestety, Tomasz szybko dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje od pół roku, a macocha rządzi majątkiem. Na dodatek niektórzy ludzie podważają naturalną śmierć jego ojca, twierdząc, że było to misternie zaplanowane morderstwo…

Tomasz rozpoczyna własne śledztwo. Łatwo nie jest, bo w kraju gdzie rządzi bezprawie nie można liczyć na procedury, sąd. Zaczynają się rozmowy, ukryte znaczenia, domysły…

Pan Józef nie pozwolił nam się skupić na jednym wątku. Co prawda zabójstwo wysuwa się na pierwszy plan, jednak nie możemy zapomnieć o innych występkach polskiej szlachty, dziwnych zbójeckich powiązaniach, pięknych białogłowych, czy zwykłych ladacznicach. Poznajemy wiele osób o zróżnicowanych charakterach. Od seryjnych zabójców, na których prawo nie działa, po subtelnych chłopców nie przystosowanych do życia w tak brutalnym świecie. Każda z postaci jest godna uwagi, każda jest dopracowana perfekcyjnie.

Język stylizowany na XVII bardzo dobrze się tu wpasował. Choć spotkałem się z porównaniami do „Potopu”  uważam że można je potwierdzić acz jest ich bardzo niewiele.  Miałem do czynienia z Potopem i na jego  podstawie mogę uspokoić: „Crimena” czyta się o niebo lepiej. Nie ma tego przytłoczenia, naprawdę niezrozumiałych słów, przydługich opisów, gubienia się między wątkami.

Jeżeli chodzi o akcje i fabułę powieści, to tej pierwszej nie ma tu praktycznie wcale. Czytając odniosłem wrażenie, że Pan Józef Hen położył znacznie większy nacisk na rozmowy i dumanie o sprawie zabójstwa, niż na jakiekolwiek inne czyny. Nawet jeżeli mamy okazję przeczytać kilka szybszych momentów akcji, to i tak bardzo szybko powraca wszystko do początkowej monotonii. Natomiast, trzeba przyznać, iż fabuła jest skonstruowana doskonale. Dlatego też uważam że stwierdzenie iż Crimen to opowieść sensacyjna z XVII wieku jest jak najbardziej trafne.

Podsumowując Crimen to ciekawa opowieść zarówno Historyczna jak i Sensacyjna, jednak mogę polecić ją tylko czytelnikom tych dwóch gatunków ponieważ osoba nielubująca się w nich miała by kłopot w dotrwaniu do końca tej świetnej historii, gdyż pomimo wszystkich jej zalet czegoś w niej jednak brakuje.

Moja Ocena: 8/10

Autor:Józef Hen
Tytuł:  Crimen
Seria: ------
Tłumacz: Józef Hen
Liczba stron: 468
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania:30.09.2011

Polecam:
Instytut Wydawniczy Erica


,,Crimena" Otrzymałem od Instytutu Wydawniczego Erica Dziękuję Bardzo:) 

3 komentarze:

  1. Sensacyjna i historyczna ? Nie dla mnie :D Nudziłaby mnie tak czy siak ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jak Tristezza niezbyt lubię tego typu książki, więc nie będę sięgać po nią. :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam serial oparty na tej książce, a ona jest w planach czytelniczych

    OdpowiedzUsuń